Zwycięzcy Długofalowego Turnieju Brydżowego o Puchar Prezesa ŁUTW
Jerzy Znajdek – I miejsce, Tadeusz Szczepański – II miejsce i Dariusz Kosiorek – III miejsce - to właśnie zwycięzcy za 2024 r. w Długofalowym Turnieju Brydża Sportowego o Puchar Prezesa Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nagrodzeni 15 I 2025 r.
W środę 15 I 2025 r. w siedzibie ŁUTW odbyła się uroczystość podsumowania tego turnieju oraz wręczenia pucharów i dyplomów, a wszystko w obecności szacownych gości: Zofii Wielemborek – przewodniczącej Rady Miejskiej w Łowiczu i Jacka Kłosa Zastępcy Burmistrza Miasta Łowicza oraz z udziałem prezes ŁUTW Krystyny Kucharskiej.
Koordynatorka sekcji brydżowej ŁUTW Alicja Jackowska-Szot najpierw krótko podsumowała 10-letnią historię tej sekcji na Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, z sentymentem wspominając jej inicjatora i świetnego instruktora Romana Jagielskiego, który swą pasją zaraził seniorów. Obecnie w siedzibie ŁUTW działają 3 grupy miłośników tej gry: brydż towarzyski, dla początkujących oraz sportowy, który od 2019 r. bierze udział w ogólnopolskim programie Polskiego Związku Brydża Sportowego „Brydż 60+”. Z kolei 9-osobowa drużyna brydża sportowego od 2021 r. gra w III lidze Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego w Łodzi.
Podsumowując I Długofalowy Turniej Brydża Sportowego o Puchar Prezesa Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, A. Jackowska-Szot wyjaśniła jego zasady. Turniej rozgrywany był raz w miesiącu od stycznia do grudnia 2024 r. Jeden z nich został rozegrany systemem na „impy”, 11 na zapis maksymalny, a wszystkie profesjonalnie wspierał i sędziował Robert Czernecki od wielu lat współpracujący z ŁUTW
Burmistrz Jacek Kłos jeszcze przed ogłoszeniem wyników szczerze pogratulował wszystkim uczestnikom turnieju wielkiej pasji oraz tego, że znaleźli na Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku miejsce dla jej rozwijania.
A prezes Krystyna Kucharska zaskoczyła zebranych przytoczonym tekstem „Ballady o brydżu” Juliana Tuwima, żartobliwie, ale i perfekcyjnie oddającej charakter i zasady tej gry. Sama obiecała, że jeśli opanuje cały ten tekst na pamięć oraz przyswoi profesjonalne słownictwo, to… usiądzie do gry przy zielonym stoliku. Z tej właśnie ballady zaczerpnęła motto do przygotowanych dyplomów: „Brydż jest grą dżentelmeńską, brydż jest mądrą grą karcianą”.
Ceremonii wręczania dyplomów oraz pucharów dokonali wspólnie z nią Zofia Wielemborek, Jacek Klos, Alicja Jackowska-Szot i Robert Czernecki. W turnieju wzięło udział 25 zawodników, ale żeby stopniować napięcie, zwycięzców: Jerzego Znajdka za I miejsce, Tadeusza Szczepańskiego za II miejsce i Dariusza Kosiorka za III miejsce uhonorowano na końcu. Niestety, tu z poza podium, ale z bardzo dobrym wynikiem, znalazła się sama szefowa sekcji. Sędzia Robert Czernecki w sposób szczególny uhonorował Elżbietę Mostowską, grająca w brydża od niedawna, ale za to uczestniczącą we wszystkich 12 rozgrywkach turniejowych. Podarował jej osobistą i ulubioną książkę pt. „Opowieści brydżowe”. Sam również został doceniony przez prezes K. Kucharską dyplomem z podziękowaniami za wieloletnie wspieranie sekcji brydżowej ŁUTW.
W gronie pozostałych uczestników turnieju znaleźli się: Zygmunt Dylik, Zofia Osadowska, Sylwester Zimny, Mirosław Kret, Paweł Cichański, Grażyna Piorun, Wojciech Wysocki, Andrzej Pomarański, Tadeusz Nodzak, Józef Mamiński, Janusz Grzegory, Zygmunt Mucha, Józef Czapnik, Anna Kirej, Adam Śmiałek, Krzysztof Kołudzki, Mirosława Kolary, Jadwiga Błaszczyk, Agnieszka Rutkowska i Jan Gawlik.
A kiedy emocje opadły, wszyscy zebrani na spotkaniu… przy 6 zielonych stolikach tradycyjnie rozegrać środową partię brydża. Tym razem zwycięzcami zostali:
I miejsce: Zofia Osadowska i Grażyna Piorun, II miejsce: Tadeusz Szczepański i Dariusz Kosiorek, a III miejsce: Małgorzata Duda i Wojciech Stencel - goście ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sochaczewie.