„Zdrowe odżywianie – od czego zacząć”. Spotkanie z dietetykiem
„Zdrowe odżywianie - od czego zacząć” – to temat pierwszego spotkania studentów-seniorów z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z dietetykiem, które odbyło się w czwartek 15 czerwca 2023 r. Poprowadziła je Beata Cieślińska - dietetyk kliniczny i sportowy, prezes Fundacji Pani Zdrowia.
🟢Wykład wzbogacony był ciekawą prezentacją multimedialną, a prelegentka szybko nawiązała dobrą więź ze słuchaczami i omówiła temat w sposób bardzo komunikatywny, wzbudzając ich duże zainteresowanie.
🟢Zwróciła uwagę, że odżywianie to jeden z najważniejszych elementów zachowania i przywracania zdrowia. Wśród czynników warunkujących stan zdrowia (wg danych NFZ) najważniejszy czynnik to styl życia ludzi (55%), środowisko życia (20%), czynniki genetyczne (15%) i organizacja opieki zdrowotnej (10%). Odżywianie, jako jeden z elementów tzw. stylu życia, jest jednym z modyfikowalnych, który w największym stopniu wpływa na stan zdrowia. Wśród najważniejszych czynników ryzyka zmniejszania jakości i długości życia, wymieniła m.in.: niedożywienie ilościowe i jakościowe oraz nadmiar tkanki tłuszczowej (szczególnie niebezpieczna otyłość brzuszna). Podpowiedziała, jak obliczyć swoje BMI (wskaźnik masy ciała) i podkreśliła, że utrata masy ciała już na poziomie 5% poprawia parametry związane z podwyższonym poziomem cukru i cholesterolu oraz z nadciśnieniem.
🟢Omówiła wybrane zmiany zachodzące wraz z wiekiem, podkreślając, jak duże znaczenie ma spowolnienie i zmniejszenie aktywności fizycznej, które m.in. zmniejsza masę kostną i zawartość wody, a zwiększa zawartość tkanki tłuszczowej. Zwracała uwagę na to co jemy i pijemy, przypomniała o regularnym przyjmowaniu płynów (kobiety 1,5 l, mężczyźni 2 l) i o planowaniu co najmniej 4 posiłków dziennie w miarę o stałych porach. Podpowiedziała, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne.
🟢Omawiając tzw. talerz zdrowia wskazała, że w naszym codziennym żywieniu połowa tego talerza (bardzo kolorowego w zestawieniu produktów) to powinny być warzywa (3/4) i/lub owoce (1/4), a na drugą jego połowę powinny się składać w równych proporcjach: pełnowartościowe białko (niskotłuszczowe i jak najmniej przetworzone) oraz produkty zbożowe pełnoziarniste. Na różnych przykładach podpowiedziała, jak przygotowywać zbilansowane posiłki.
🟢Pytania ze strony studentów-seniorów kierowane w czasie spotkania wskazują, że temat odżywiania jest ważny i warto go kontynuować. Wykład odbył się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu w ramach projektu „Senior młody duchem” realizowanego na Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku z dotacji Gminy Miasto Łowicz.