Wykład M. Kozaneckiej-Zwierz o Józefie Chełmońskim
„Józef Chełmoński (1849 – 1914). Fascynujący, inspirujący, zaskakujący” – wykład pod takim tytułem wygłosiła w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Marzena Kozanecka-Zwierz – historyk sztuki, dyrektor Miejskiej Biblioteki im. A. C. Cebrowskiego i przewodnicząca Rady Programowej Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku dla upamiętnienia 110. rocznicy śmierci malarza miało charakter otwarty i uczestniczyło w nim prawie 60 osób. Byli to przede wszystkim słuchacze ŁUTW, liczni przybyli też członkowie PTTK, wysłuchali go też przybyli mieszkańcy Łowicza.
M. Kozanecka-Zwierz tym razem opowiedziała o J. Chełmońskim w nieco inny sposób. Mniej było biografii, wątków łowickich, a więcej uwagi poświęciła jego fascynacji twórczością innych artystów i ich wpływów na warsztat prac czy tematykę obrazów malarza. Ale Chełmoński był też fascynujący i inspirujący dla innych artystów. I tu nie zabrakło refleksji nad rolą, jaką odegrał w polskiej kulturze i sztuce.
Sporo miejsca w tej prelekcji zajął wątek monachijski i studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, a potem wątek pracowni w Hotelu Europejskim w Warszawie.
W ten sposób słuchacze, poznając malarstwo Józefa Chełmońskiego, wiele dowiedzieli się przy okazji m.in. o twórczości Wojciecha Gersona, Stanisława Witkiewicza, Józefa Brandta, Maksymiliana Gierymskiego czy Adama Chmielowskiego. Pojawiły się też m.in. nazwiska Włodzimierza Tetmajera, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Antoniego Piotrowskiego.
Uwagę słuchaczy skupiły ciekawostki i wzmianki o ostatnich odnalezionych obrazach i ich zakupie na aukcjach sztuki za niebagatelne kwoty. Obraz „Wieczór letni” (1875, olej na płótnie, 84 x 117 cm) sprzedany został w 2023 r. za 3 600 000 zł, a „Matula są!” (inne historyczne tytuły: „Dzieci w polu”, „Dzieci w zbożu”; 1871, olej na płótnie, wymiary 28x40 cm) wylicytowany w marcu 2024 r. za 1 350 000 zł. Obydwa obrazy będą zaprezentowane na wystawie monograficznej J. Chełmońskiego najpierw w Muzeum Narodowym w Warszawie od IX 2024. I na tę wystawę na pewno wybiorą się słuchacze Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wykład przygotowany przez Marzenę Kozanecką-Zwierz w Miejskiej Bibliotece im. A. K. Cebrowskiego był prawdziwą lekcją z historii sztuki. Towarzyszyła mu wystawa prac malarskich – reprodukcji obrazów Józefa Chełmońskiego namalowanych przez zafascynowanych i zainspirowanych jego twórczością członków grup plastycznych „Nowa Fala” i „Fascynacja”, które pracują pod okiem Aldony Zając.
Wśród uczestników wykładu obecni też byli inni pasjonaci z powiatu łowickiego pielęgnujący pamięć o Wielkim Synu Ziemi Łowickiej: Mirosław Figaszewski z Bełchowa oraz Waldemar Wysocki z Polesia.
Po spotkaniu zaproszono wszystkich na pyszne ciasto drożdżowe z powidłami śliwkowymi. Czy takie „pyszności” jadał młody Chełmoński w swojej rodzinnej wsi – w Boczkach pod Łowiczem? Wydaje nam się, że jest to możliwe.
Relację z wykładu zamieścił też portal lowicz24.eu. Można ją obejrzeć, klikając w podany link:
https://lowicz24.eu/artykul/czlonkowie-lutw-wzbogacili/1551014?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2j9-EgVzzicSmwQDYdSmR30R-0c8ku-ir8Sy1--PppEd7HUnkrBqzbVaw_aem_ASbEmdtATkr0mpKglk9gJQmqXJvu92jRptYtLW7kh1QxxUGfgI1X62BI4W9DMm5nJ70vrDG2z_3z_bn8H9Ixg26