Wycieczka do Uniejowa z termami i zamkiem
Aktywne wakacje słuchaczy z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nadal trwają! Tym razem w ramach projektu „Harmonia ciała i duszy” 50-osobowa seniorów wyjechała w środę 25.08.2021 r. na jednodniową wycieczkę do Uniejowa. Kąpiele w basenach kompleksu Termy Uniejów oraz zwiedzanie zamku i miasteczka – to był główny plan dnia. 👇 👇 👇
🔷 Do relaksujących i leczniczych właściwościach wód termalnych w Uniejowie seniorów nie trzeba wcale przekonywać – przyjeżdżają tu chętnie kilka razy w roku. Kąpiele w tych wodach są jak najbardziej wskazane dla podtrzymania zdrowia i dobrej kondycji.
🔷 Tym razem przyjazd do Uniejowa połączono ze zdobywaniem wiedzy historycznej przy okazji zwiedzania dawnego zamku arcybiskupów gnieźnieńskich. Inicjatorem budowy murowanego zamku był w XIV w. arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, ten sam, z którego inicjatywy wzniesiono średniowieczne siedziby arcybiskupów m.in. także w Łowiczu.
🔷 Obecnie wnętrza zamkowe w dużej mierze pełnią rolę hotelu, ale można tu zwiedzić dawną warownię, gdzie utworzono niewielkie muzeum. Na ciekawej ekspozycji zgromadzono różnorodne przedmioty związane z historią zamku, zarówno oryginalne jak i wytworzone przez rekonstruktorów używających oryginalnych technik. Z wielką pasją o tych eksponatach, ale też o bogatej historii zamku, kolegiaty, jak i samego Uniejowa opowiadał przewodnik – wieżomistrz zamku, który poprowadził potem, co odważniejszych, na wieżę. Masywna, gotycka wieża zamkowa pełniła niegdyś rolę więzienia i tego klimatu „ciemnicy” nie omieszkał przewodnik dać odczuć zwiedzającym, gasząc na chwilę światło. A potem wszyscy „zdobyli” wieżę, wspinając się po krętych schodach na wysokość 25 m. Rozpościera się z niej piękny widok na centrum Uniejowa wraz z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i św. Floriana oraz znajdujące się tuż obok termy, na zabytkowy XIX-wieczny park zamkowy, na ciągnącą się aż po horyzont dolinę rzeki Warty.
🔷 Łowiczanie wybrali się jeszcze na krótki spacer po miasteczku. Odwiedzili m.in. kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie w kaplicy błogosławionego Bogumiła – żyjącego w XII w. arcybiskupa gnieźnieńskiego, pustelnika, pochodzącego z ziemi uniejowskiej – zobaczyli jego sarkofag wykonany w brązie w XVII po uznaniu go błogosławionym. Kolejny proces kanonizacyjny rozpoczął się na początku XX w., a zakończył się on zaaprobowaniem czci oddawanej Bogumiłowi, jako świętemu lub błogosławionemu. Od 2006 r. Święty Bogumił jest patronem Uniejowa.
🔷 Uwagę zwiedzających Uniejów zwróciły też duże zmiany na bulwarach Warty, które może już w następnym sezonie będzie można podziwiać.
🔶 Ta bardzo udana wycieczka była możliwa dzięki zgłoszonemu przez Zarząd Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku projektowi pod nazwą „Harmonia ciała i duszy” do konkursu ofert na realizację zadań publicznych ogłoszonego przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Projekt jest dotowany ze środków budżetowych Województwa Łódzkiego.