Wycieczka do Torunia z projektu „Harmonia w ogrodach i przestworzach”
Wycieczką 50-osobowej grupy do Torunia w środę 5 lipca 2023 r. Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował realizację projektu „Harmonia w ogrodach i przestworzach” – zadania publicznego finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego – Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
- Toruń, jako cel wycieczki został wybrany w związku z tym, że Senat RP ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika (1473-1543). Datę tę powiązano z rocznicą 550. urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.
- W mieście M. Kopernika na seniorów z ŁUTW czekali dwaj przewodnicy przebrani w stroje historyczne i wędrując po Starówce przedstawiali swoje miasto z epoki średniowiecza, aranżując scenki, anegdoty, przypowieści z „ich” codziennego życia. Podczas 2-godzinnej wycieczki po najważniejszych zabytkach Starego Miasta w Toruniu. zwiedzili m.in.: średniowieczne mury miejskie (bramy, baszty, słynną Krzywą Wieżę), Rynek Staromiejski z Ratuszem i pięknymi kamienicami (toruńska perełka baroku - słynna Kamienica pod Gwiazdą), Gospodę Flisaczą, pomnik Kopernika, pomnik Flisaka, toruński pręgierz – osioł, Dom Wielkiego Astronoma – Mikołaja Kopernika (tylko z zewnątrz) oraz średniowieczne kościoły – katedrę śś. Janów i kościół Najświętszej Marii Panny. W trakcie zwiedzania spotkali też mieszczką w historycznym stroju i częstującą ich piernikami.
- Po tym dość długim spacerze łowiczanie odwiedzili Planetarium im. W. Dziewulskiego – jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Obejrzeli tam pod „sklepieniem niebieskim” seans popularnonaukowy przy muzyce, odbywając niesamowitą podróż po bezkresach kosmosu, pomiędzy mgławicami, kometami i innymi zjawiskami. Dowiedzieli się o wielkości i budowie Wszechświata, poznali najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie i tajemnice planet i galaktyk.
- Kolejną atrakcją była wizyta w Piernikarni Starotoruńskiej, gdzie przyjęła ich para mieszczan w historycznych strojach, opowiadając o 700-letniej historii tego tradycyjnego wypieku toruńskich piekarzy. Najpierw wszyscy zapoznali się z tradycyjnym sposobem wypiekania pierników, ze stosowanymi przyprawami, a potem ochotnicy własnoręcznie je wypiekali, zabierając ze sobą na pamiątkę.
- Po obiedzie wybrali się jeszcze do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu założonego w 1797 r. Na niewielkim terenie żyje tu około 50 gatunków zwierząt i ptaków. Niestety, upalny dzień sprawił, że mieszkańcy ZOO nie mieli ochoty pokazywać się zwiedzającym na wybiegach– woleli schować się w cieniu. Natomiast w budynku herpetarium zobaczyli płazy i gady, a w ptaszarni egzotyczne ptaki w otoczeniu palm.
- W drodze powrotnej do Łowicza zwrócili uwagę na Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu przy Drodze Starotoruńskiej. Jest to świątynia katolicka w jurysdykcji zgromadzenia redemptorystów, która pełni także funkcję kościoła akademickiego dla studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.