Wędrowcy z „Na przełaj” w oczyszczalni ścieków OSM Łowicz
Jak to czasem warto zboczyć z trasy, zmienić plany… Koło turystyki pieszej „Na przełaj” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku swoją wtorkową wyprawę 18.05.2021 r. zaplanowało trasą wzdłuż lewego brzegu Bzury, hen, gdzieś przed siebie… Ale kiedy znaleźli się na końcu ulicy Nadbzurzańskiej Dolnej, zaintrygowała ich świerkowa aleja, a na jej końcu uchylona brama, przez którą weszli na teren… oczyszczalni ścieków Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu. 👇 👇 👇
Mimo groźnie brzmiących napisów „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”, nie zostali stamtąd wyproszeni, a wręcz przeciwnie. Grupą zaciekawionych seniorów zaopiekował się bardzo uprzejmy pracownik oczyszczalni pan Jakub Wielemborek, który oprowadził ich po obiekcie i w bardzo interesujący sposób przedstawił cały proces technologiczny zachodzący w firmie EKOŁOWICZANKA S.A. należącej do OSM Łowicz. Jest to innowacyjna, super wydajna biogazownia, która przerabia 4 000 m 3 ścieków na dobę, a osad uzyskany z odpadów przekazuje rolnikom jako bezpieczny i naturalny nawóz. To była bardzo interesująca lekcja ekologii dla ośmioosobowej grupy studentów-seniorów z koła „Na przełaj” kierowanego przez kol. Ryszarda Kolarego.














