Udział przedstawicieli ŁUTW w I Forum pn. „Ptasi móżdżek – moc bez granic”
„Zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem każdego człowieka” – to hasło 31. Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego obchodzonego zawsze 10 X. Z tej okazji w dniu 10 X 2023 r. Fundacja CELESTE zorganizowała w Łodzi I Forum pn. „Ptasi móżdżek – moc bez granic”, poświęcone zdrowiu psychicznemu, aby wyrazić głęboką solidarność z osobami cierpiącymi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowały na tym bardzo wartościowym wydarzeniu Wiesława Siewierska i Danuta Brudka.
- Tytuł Forum został wybrany został nieprzypadkowo. To sprzeczne zestawienie jest zaproszeniem do rozważań na temat swoistego rodzaju niesprawiedliwości społecznej, jakiej doświadczają osoby chorujące psychicznie, które tylko i wyłącznie z uwagi na to, że doświadczyły takiej choroby, stają się członkami społeczeństwa drugiej kategorii...
- Na program Forum „Ptasi móżdżek – moc bez granic” złożyły się cztery główne tematy:
- 🔸 „Żyj pięknie” – w module tym uczestnicy dowiedzieli się np., jak dbać o nasze zdrowie psychiczne poprzez świadomość oddechu i praktyki relaksacyjne.
- 🔸 „Zjednocz się z naturą” – moduł poświęcony korzyściom płynącym z kontaktu z naturą (ornitologia terapeutyczna i kąpiele leśne oraz relacje ze zwierzętami).
- 🔸 „Nakarm swój mózg” – informacje o tym, jakie produkty spożywcze wspierają zdrowie mózgu i wpływają na nasze samopoczucie.
- 🔸 „Rusz się, uwolnij endorfiny” – moduł o aktywności fizycznej, w tym o morsowaniu i ekspozycji na zimno, które mogą korzystnie wpływać na naszą psychikę.
- Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego – „Zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem każdego człowieka” – podkreśla, że zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem każdego człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji.
- Dbając o swoje zdrowie psychiczne należy pamiętać o: zdrowym odżywianiu, odpowiedniej ilości snu, aktywności fizycznej, utrzymywaniu relacji społecznych, przeciwdziałaniu skutkom stresu, rozwijaniu pasji i zainteresowań, korzystaniu ze wsparcia.
- Zarząd Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podejmie starania, aby takie spotkanie zorganizować dla większej grupy słuchaczy.