Twórczość Alberta Camusa na Kole literackim
I znów cała seria wnikliwych pytań, i znów wnikliwe poszukiwanie odpowiedzi na nie… To nie są (tylko) towarzyskie rozmowy, to naprawdę twórcze dyskusje na zajęciach Koła literacko-dramatycznego na pod kierunkiem Elżbiety Skonecznej. We wtorek 3 stycznia 2023 r. studenci-seniorzy z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli na warsztat twórczość Alberta Camusa, którego dzieła poruszają niezwykle trudne pytania związane z życiem i moralnością człowieka.👇 👇 👇
Dlaczego Albert Camus nazywa Syzyfa bohaterem absurdalnym? Co cechuje człowieka absurdalnego? Dlaczego według niego Syzyf jest szczęśliwy? Te pytania pojawiały się w dyskusji o jego twórczości. W biografii „Samotny i Solidarny” Catherine Camus - córka pisarza, która jest autorką tego dzieła, przytacza słowa ojca: „Ale ja, zniewolony jak oni, jak oni upokorzony, oznajmiam wam przecież, że jesteście niczym i że ta potęga, co rozprzestrzenia się jak okiem sięgnąć i aż zaciemnia niebo, jest tylko cieniem rzuconym na ziemię i w jednej chwili rozpędzi ją wściekły wiatr. Sądziliście, że wszystko można przełożyć na cyfry i formuły. W waszej pięknej nomenklaturze zapomnieliście jednak o dzikiej róży, o znakach na niebie, o twarzach lata, o wielkim głosie morza, o chwilach rozdarcia i gniewie ludzi”.
Albert Camus to wybitny francuski dramaturg, pisarz, eseista i reżyser. Największy intelektualista europejskiej literatury i główny reprezentant literackiego egzystencjalizmu. W 1957 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia.
W dyskusji pod kierunkiem Elżbiety Skonecznej udział brali stali uczestnicy tych zajęć, m.in.: Anna Siekierska, Alicja Jackowska-Szot, Grażyna Janczak, Anna Perzyna, Wiesława Siewierska, Zofia Wielemborek, Danuta Brudka i Henryk Leśniak. Klimat Miejskiej Biblioteki im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu bardzo sprzyja takim spotkaniom.