„Słynni Polacy i ich koniki” – kolejny wykład Uli Kowalczuk
„Słynni Polacy i ich koniki” to już czwarty, i ostatni w cyklu,
wykład Uli Kowalczuk z cyklu EduSenior. Tym razem poświeciła go słynnym Polakom, którzy wciąż są symbolicznie kojarzeni z końmi. Co wiemy o ich konikach? I co jest faktem, a co stało się legendą, która do nich przylgnęła? Wśród bohaterów wykładu znajdą się Generał Anders, Marszałek Piłsudski, Marian Hrabia Czapski, Ks. Benedykt Chmielowski, Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Jan III Sobieski, Książę Józef Poniatowski, nasi piękni Ułani – bohaterowie II Rzeczpospolitej i… najsłynniejszy w Polsce jeździec na koniu. Link do najnowszego wykładu:
https://youtu.be/ILkirj4yVI4
Wykład został zrealizowany dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku w ramach projektu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego został zaproszony także Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Jeżeli poprzednie wykłady oraz wywiad z aktorką Emilia Krakowską umknęły Państwa uwadze, to można je obejrzeć, klikając na poniższe linki:
Wykład 1 –
„Język polski okuty na 4 kopyta”:
https://youtu.be/XDdfJzcms1s
Wykład 2 –
„Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski”:
pierwsza część – wykład 2.1:
https://youtu.be/9z7Ix5P8jvY
druga część – wykład 2.2:
https://youtu.be/OIVslmpc1ok
trzecia część – wykład 2.3:
https://youtu.be/Vgl31aH8ygE
Wykład 3 –
„Konizmy z życia wzięte”:
https://youtu.be/aadYyX2wr5s.
Ula Kowalczuk to koniara, której konikiem są konie i konizmy (czyli przysłowia i powiedzenia związane z końmi). Autorka i wydawca książki „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów” oraz książeczki - bajki dla dzieci „Hej, jestem Solero”. Miłośniczka koni oraz tropicielka wszystkiego, co pozostawiły konie w historii, literaturze, sztuce, języku polskim, tradycjach, obyczajach polskich i życiorysach ludzi. Podąża śladami końskich kopyt we wszystkich możliwych kierunkach, udowadniając, że tak w przeszłości jak i obecnie te szlachetne zwierzęta mają ogromny pozytywny wpływ na życie i osobowości ludzi.