Seniorzy w Muzeum Mazowieckim i Teatrze Dramatycznym w Płocku
Z inicjatywy kół literacko-artystycznych: literackiego, melomana oraz plastycznych działających na Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w niedzielę 7 maja 2023 r. zorganizowany został wyjazd do Płocka dla 50-osobowej grupy studentów-seniorów. W jego programie było zwiedzanie z przewodnikiem wystaw: „Art Deco” i „Secesji” w Muzeum Mazowieckim oraz obejrzenie spektaklu „Żona potrzebna od zaraz” w Teatrze Dramatycznym.
🟢Najpierw seniorzy odwiedzili Muzeum Mazowieckie – najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne i archeologiczne, które ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest „muzeum secesji”.
🟢Niezwykle interesująca wystawa „Secesja” mieści się na czterech piętrach kamienicy przy ul. Tumskiej 8 i zawiera aranżację wnętrz średnio zamożnego domu mieszczańskiego, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku. Łowiczanie z zainteresowaniem obejrzeli komplet pokoi tworzących w założeniu jedno mieszkanie, gdzie eksponatami są meble ustawione zgodnie z panującymi w epoce zasadami i rzemiosło artystyczne: szkło, metal, ceramika. Nastroju pokojom nadają tu tkaniny w formie np. zasłon, lambrekinów, kotar. Na pierwszym piętrze obejrzeli więc jadalnię, salon, gabinet, bibliotekę i sypialnię, a na drugim – pokój stołowy, salon, buduar, pokój dziecięcy, sypialnię. Na trzecim piętrze – w Galerii Malarstwa i Rzeźby Młodej Polski – zapatrzyli się w prace największych artystów, jak J. Malczewski, W. Podkowiński, J. Mehoffer, A. Karpiński, W. Weiss, S. Czajkowski. Tu znajdowały się też m.in. sale poświęcone szkłu i ceramice. A na czwartym piętrze podziwiali królestwo metalu, medalierstwa i biżuterii.
🟢W innej części Muzeum Mazowieckim – w zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 – podziwiali eksponaty największej w Polsce kolekcji art deco – sztuki okresu dwudziestolecia międzywojennego. We wnętrzach kamienic – polskiej, niemieckiej i francuskiej – prezentowane są meble, szkło, ceramika, tkaniny, lampy, malarstwo i rzeźba, w domu mody kolekcja strojów, w sklepie jubilerskim – biżuteria. Na parterze uwagę – nie tylko panów - przykuło oryginalne auto z epoki – Jowett z 1926 roku. W części poświęconej malarstwu zachwycali się m.in. portretami autorstwa awangardowych polskich artystów: Zbigniewa Pronaszki, Stanisława Witkacego i Leona Chwistka. Perłą kolekcji Muzeum Mazowieckiego jest „Martwa natura” z antyczną rzeźbą Tamary Łempickiej – ikony minionych lat 20. i 30. XX w. światowego formatu, której malarstwo jest kwintesencją stylu art déco.
🟢Po tej dawce wielkiej sztuki seniorzy obejrzeli jeszcze w Teatrze Dramatycznym znakomitą, pełną humoru i zaskakujących sytuacji komedię „Żona potrzebna od zaraz” Edwarda Taylora w reżyserii Stefana Friedmana. Aktorzy i reżyser w pełni zasłużyli na owacje na stojąco!
To była niedziela pełna wrażeń zmysłowych! Smakowych też😊