Rozpoczynamy realizację kolejnego międzynarodowego projektu!
Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął realizację akredytowanego projektu numer 2024-1-PL01-KA121-ADU-000208768 dofinansowanego przez Unię Europejską w wysokości 95 830 EUR. Przewidywany okres realizacji projektu: 1 VI 2024 r. do 31 VIII 2025 r.
Realizacja projektu jest możliwa na podstawie dokumentu pn. „Akredytacja Erasmusa w sektorze Edukacja dorosłych dla Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku” otrzymanego 28 VI 2024 r. Przyznanie akredytacji (nr 2023-1-PL01-KA120-ADU-000191153) nastąpiło na skutek starań Zarządu Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i złożonego w dn. 18 X 2023 r. wniosku do Narodowej Agencji Programu Erasmus w ramach naboru 2023.
Akredytacja jest gwarancją regularnego otrzymywania w okresie jej obowiązywania, tzn. 1 II 2024 r.– 31 XII 2027 r., dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus+. Mobilności mogą mieć formę wyjazdów grupowych dla słuchaczy, w tym dla osób o tzw. mniejszych szansach, oraz kursów/szkoleń dla kadry zarządzającej i dydaktycznej.
W projekcie realizowanym w okresie 1 VI 2024 do 31 VIII 2025 r. ŁUTW pełni funkcję organizacji wysyłającej. Partnerami projektu są: ECTE (EUROPEAN CENTER IN TRAINING FOR EMPLOYMENT) mająca swoją siedzibę w Grecji oraz Kulturní zařízení Ostrava- Jih z siedzibą w Ostrawie w Czechach.
Uczestnikami projektu będzie łącznie 37 osób, a w jego ramach przewidziano następujące działania:
- udział 10 członków ŁUTW oraz 1 przedstawiciela kadry ŁUTW jako osoby towarzyszącej w grupowej mobilności dorosłych osób uczących się – w Czechach (8 – 14 XII 2024);
- udział 13 przedstawicieli kadry zarządzającej, edukacyjnej, szkoleniowej ŁUTW w kursie pn. „Strategia na rzecz dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego” w Grecji (30 III – 13 IV 2025),
- udział 13 przedstawicieli kadry zarządzającej, edukacyjnej, szkoleniowej ŁUTW w kursie pn. „Uważność i medytacja” w Grecji (4 – 18 V 2025).
Słuchacze ŁUTW będą doskonalić umiejętność komunikowania się w języku angielskim, poznawać historię, kulturę i specyfikę podejścia do edukacji dorosłych w różnych krajach Unii Europejskiej. Efektem mobilności będzie też zwiększenie wrażliwości międzykulturowej, postawy otwartości i zrozumienia dla innych, wzrost samooceny i pewności siebie.
Kadra zarządzająca i dydaktyczna ŁUTW podczas kursów w Grecji wzmocni ponadto swoje kompetencje w zakresie stosowania innowacyjnych narzędzi edukacyjnych i metod prowadzenia zajęć oraz zdolności organizacyjne w zakresie technik zwiększających potencjał naszej organizacji (m.in. marketing/promocja, zarządzanie projektami).
Uczestnicy grupowej mobilności dorosłych uczących się (tzn. "zwykli" słuchacze, którzy nie pełnią żadnych funkcji - np. nie są starostami grup) podczas wyjazdu do Ostrawy będą uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Domu Kultury Jih w Ostrawie, który działa pod patronatem Uniwersytetu Ostrawskiego.
Nabór do grupowej mobilności dorosłych uczących się zostanie przeprowadzony do końca listopada br., a do udziału w kursach – w styczniu 2025 r. Przed wyjazdem wszystkie zakwalifikowane do projektu osoby wezmą udział w zajęciach językowych, kulturowych oraz pedagogicznych. Grupy zostaną ubezpieczone, a uczestnikom zostaną zapewnione: przejazd autokarem do Czech, bilety lotnicze i transfer na lotnisko w związku z wylotem do Grecji oraz: zakwaterowanie, wyżywienie podczas pobytu za granicą i ciekawy program kulturowy. Wszystkie koszty zostaną pokryte z budżetu projektu.
Zadaniem partnerów będzie organizacja pobytu grup, w tym przeprowadzenie kursu, opieka nad uczestnikami, właściwa ocena efektów uczenia się oraz ich uznanie.