O powstaniu w getcie warszawskim na Kole literackim…
Na kilka dni przed 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim członkowie Koła literacko-dramatycznego z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zajęciach w dn. 11 kwietnia 2023 r. w podjęli ten ważny temat pod kierunkiem swojej wykładowczyni Elżbiety Skonecznej w oparciu o książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" i "Rozmowy z katem".
➡️19 kwietnia 1943 r. w godzinach porannych getto warszawskie zostało otoczone, a na jego obszar wkroczyły oddziały niemieckie. Chociaż najcięższe walki trwały tylko przez kilka dni, mieszkańcy getta stawiali opór przez miesiąc. Przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej został Mordechaj Anielewicz.⬅️
Studenci-seniorzy z Koła literackiego na podstawie lektury książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall poznali bliżej postać Marka Edelmana ps. „Marek” – polskiego polityka i działacza pochodzenia żydowskiego, lekarza kardiologa, który był jedynym ocalałym przywódcą powstania w getcie. Został głównym komendantem Żydowskiej Organizacji Bojowej po samobójczej śmierci Mordechaja Anielewicza.
Z kolei życiorys jednego z prominentnych członków SS Jurgena Stroopa – niemieckiego nazisty, zbrodniarza hitlerowskiego odpowiedzialnego za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim, autora tzw. Raportu Stroopa poznali na podstawie książki Kazimierza Moczarskiego „Rozmowy z katem”. Co ukształtowało system wartości kata? Seniorzy polecają znalezienie odpowiedzi poprzez lekturę książki…
Zajęcia Koła literacko dramatycznego tradycyjnie odbywały się w Miejskiej Bibliotece im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu, gdzie dostęp do wspomnianych książek jest łatwy.