O poezji Urszuli Honek na Kole literackim
Niełatwych tematów podejmują się uczestnicy Koła literacko - dramatycznego na Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Podczas spotkania w dn. 19 XI 2024 r. dyskutowali pod kierunkiem Elżbiety Skonecznej, polonistki, o poezji Urszuli Honek.
Postać tej polskiej poetki i prozaiczki urodzonej w 1987 r., przybliżyła wszystkim Halina Wróbel. Na podkreślenie zasługuje fakt, że U. Honek nominowana była do Międzynarodowej Nagrody Bookera, Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Witolda Gombrowicza.
Uczestnicy dyskutowali na temat utworów przedstawionych w poezji organicznej „Poltergeist"”, w którym świat bohaterów wierszy to ludzie, zwierzęta, duchy. „Poltergeist” to portret żałoby i braku, którego rewersem jest nieustająca obecność, to kronika życia w cieniu tragedii – życia, gdzie granica pomiędzy wspomnieniami, wyobraźnią i realnością zaciera się.
Z kolei w nowej książce „Białe noce” autorka wystawia czytelnika na próby, którym poddawani są jej bohaterowie – próby skoku, próby głosu. Ulga zjawia się w nocy, podobnie jak to, czego boimy się najbardziej. W tej poezji słońce wschodzi i zachodzi, a jeśli zawołasz kogoś, kogo straciłeś – usłyszysz odpowiedź. Ten trudny temat odejścia naszych bliskich zawarty w twórczości Honek przedstawiła uczestnikom literackiego spotkania w wyjątkowy sposób H. Wróbel.
Zajęcia Koła literacko – dramatycznego odbywają się co drugi wtorek tradycyjnie w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu. Jednak do końca grudnia br. miejscem spotkań jest sala wykładowa w siedzibie ŁUTW. Do grupy zawsze można dołączyć – zapraszamy.