„Na przełaj” ponownie na trasie do Czatolina
„Gdzie wówczas został popełniony błąd?” Ta myśl nie dawała spokoju szefowi Koła turystyki pieszej „Na przełaj” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Żeby się o tym przekonać, Ryszard Kolary 6 VII 2022 r. ponownie poprowadził grupę na ten sam szlak, na którym 8 VI br. zbłądzili, czyli z Domaniewic do Czatolina. 👇 👇 👇
O godz. 8.16 wyjechali pociągiem do Domaniewic, skąd wyruszyli na trasę. Najpierw zwiedzili Sanktuarium Matki Pocieszycielki, tzn. wczesnobarokową kaplicę pw. Najświętszej Marii Panny z fundacji mieszczan krakowskich – Jakuba i Wojciecha Celestów. Znajdujące się w niej organy z 1759 r. mają kształt orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Dalsza trasa to ten sam kompleks leśny w kierunku Czatolina. Tym razem zachowali czujność i w zaplanowanym czasie, bez pomyłek na trasie, dotarli do miejsca w Czatolinie (gm. Łyszkowice), gdzie znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenie z listopada 1941 r. – zrzut cichociemnych, w tym legendarnego cichociemnego Jana Piwnika ps. „Ponury”. Po zapaleniu zniczy i krótkim odpoczynku, ruszyli do przystanku autobusowego w Łyszkowicach, skąd odjechali o godz. 13.10.
W tej pięciogodzinnej wyprawie z marszem na dystansie 15 km (pierwszej po przyjeździe z Zakopanego) udział wzięli: Ryszard Kolary, Mirosława Kolary, Marianna Pietrzak, Wiesława Siewierska, Bożena Wójt, Joanna Sosnowska, Alicja Jackowska-Szot i debiutantka Danuta Bródka, której należą się słowa uznania za pokonanie trasy.