Morze Egejskie, pomniki, fortece i… Pani Sarakosti, czyli… nasi w Grecji
Niewiarygodne! Pobyt I grupy seniorów z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na kursie z doskonalenia kompetencji cyfrowych w miejscowości Tolo na greckim Peloponezie prawie na półmetku. W piątek 10 III 2023 r. realizowali program piątego z dziesięciu dni szkoleniowych, a przed nimi weekendowy czas z realizacją programu kulturowego: w sobotę wycieczka do Asini a w niedzielę do teatru – antycznego.
Podczas przedpołudniowych zajęć komputerowych doskonalili m.in. umiejętności z zakresu profesjonalnego podpisu do wiadomości e-mail, rozmowy internetowej z kamerką, programów e-learningowych, tworzenia logotypów, programów do obróbki zdjęć. Ważnym elementem pobytu w Grecji jest realizacja programu krajoznawczego i kulturowego, dlatego mają już za sobą wycieczkę po miasteczku Tolo, a w piątek zwiedzali ze swoją mentorką – Panią Izabelą - Nauplion (inaczej Nafplion, gr. Nafplio) – urokliwe 15-tysięczne miasto leżące w zakolu Zatoki Argolidzkiej, którego historia sięga czasów antycznych, i które było pierwszą stolicą Grecji. Poznali historię miasta i jego zabytków, obejrzeli wiele ciekawych miejsc. Celem zajęć w plenerze było także robienie zdjęć najciekawszych miejsc w miasteczku, aby na najbliższych zajęciach uczyć się ich obróbki.
Fotografowali więc pomniki: pierwszego greckiego gubernatora Joanisa Kapodistriasa, pierwszego króla Grecji Ottona (w stroju charakterystycznym dla górali macedońskich), czy też pomnik bogini Grecji Ateny i patronki zwycięstwa Francji – Marii. Swój pomnik ma tu również Laskarina Bubulina - bohaterka walk o wyzwolenie Grecji spod niewoli osmańskiej, która uważana jest za symbol patriotyzmu. Sfotografowali też pomnik… Juliusza Słowackiego – tak, jednego z naszych wieszczów narodowych! A znajduje się on przed wejściem do jedynego polskiego kościoła na Peloponezie. Spotkali się tu z polskim księdzem Ryszardem, z którym wspólnie zaśpiewali pieśń „Czarna Madonna”. Krótki odpoczynek zrobili sobie na Placu Syntagma (pol. Plac Konstytucji) - największym w Nauplion.
Jednym z największych symboli Nauplion jest Bourtzi (słowo to wywodzi się od arabskiego określenia na wieżę), czyli zamek wzniesiony na niewielkiej wysepce nieopodal portu. Budowla powstała w XV w. i była częścią weneckiego projektu wzmocnienia obrony miasta.
Z Nauplion roztacza się piękny widok na Morze Egejskie i właśnie na Bourtzi, co wykorzystali łowiccy seniorzy, pozując na tym tle do pamiątkowego zdjęcia i nie zapominając o promocji naszego kraju i Ziemi Łowickiej.
Podczas tej wycieczki przejeżdżali przez letniskową wieś Asini słynącą z rolnictwa i turystyki i podziwiali duże plantacje owoców cytrusowych i sadów oliwnych. Zatrzymali się przy najstarszym drzewie oliwnym liczącym 900 lat.
Opiekunka słuchaczy z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wprowadziła ich także w tradycje najważniejszego greckiego święta – Wielkanocy, z którą wiąże się mnóstwo zwyczajów bardzo kultywowanych przez Greków. Jednym z nich jest malowana bądź wycinana (a nawet wypiekana) figurka Pani Sarakosti (od „saranta” – czterdzieści , od 40 dni postu). Kobieta nie ma ust ani nosa (bo pości), a ręce ma złożone do modlitwy. Na głowie nosi krzyż i odziana jest w obszerną długą spódnicę, spod której wystaje siedem ponumerowanych nóg. Mali Grecy co tydzień (począwszy od Czystego Poniedziałku aż do Wielkiego Tygodnia) odcinają Pani Sarakosti po jednej nodze! Słuchający tej opowieści kolega Józef Czubak od razu namalował taką postać.