Grupa „Na przełaj” zwiedzała zakład Agros Nova w Łowiczu
Tym razem kilometrów nie „nabili”, ale za to zwiedzili jeden z najnowocześniejszych zakładów w Polsce, który stał się jeszcze bardziej znany za sprawą… pięknego i ooogrooomnego muralu. Na zaproszenie Adama Pawluka, dyrektora Zakładu Przemysłu Owocowo-Warzywnego Agros Nova w Łowiczu, należącego do grupy Maspex, członkowie Koła turystyki pieszej „Na przełaj” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w środę 27 września 2023 r. zwiedzili obiekt.
- Na terenie zakładu przywitał studentów-seniorów dyr. Adam Pawluk, zapraszając najpierw do wspólnego zdjęcia na tle największego muralu w Polsce, a potem do zwiedzania obiektu. W sali konferencyjnej obejrzeli filmy przedstawiające historię starego zakładu oraz budowę nowego, poznali rodzaje produkcji, zdobyli wiele informacji nt. sprzedaży oraz eksportu na cały świat firmowych produktów. Potem przyszedł czas na obejrzenie, pod kierunkiem dyrektora produkcji, linii produkcyjnych w trakcie ich bieżącej pracy. Największe wrażenie zrobiła na nich całkowicie zautomatyzowana nowa linia do przerobu pomidorów otwarta 29 VIII br. Jej gabaryty i moce przerobowe (1 500 ton na dobę) oraz możliwości obsługi w sterowni przez 1 człowieka robią ogromne wrażenie.
- Słuchacze ŁUTW zostali bardzo gościnne przyjęci. Nie dość, że przygotowano dla nich słodki i owocowy poczęstunek, to jeszcze każdy z tej stałej 18-osobowej grupy „Na przełaj” został na koniec obdarowany pakietem rodzimych produktów z Agros Nova. Studenci-seniorzy potrafili się odwdzięczyć – Ryszard Kolary podarował A. Pawlukowi swój obraz zatytułowany „Dyskobol”. Może była w tym jakaś symbolika? Dynamizm postaci dyskobola i dynamizm rozwoju formy Agros Nova?
- Była jeszcze inna symbolika w tym spotkaniu – pokoleniowej zmiany. Ryszard Kolary, obecnie student-senior i Adam Pawluk – obecny dyrektor zakładu, pracowali kiedyś razem w tutejszych zakładowych warsztatach. Do „swojego” zakładu wrócili podczas tego zwiedzania także inni jego byli pracownicy z różnych działów : Irena Uczciwek (eksport), Ewa Gach (mrożonki) i Zofia Sowińska („produkcje różne”).
- A o największym i najpiękniejszym muralu w Polsce autorstwa Marka Looney Rybowskiego wiedzą jeszcze i to, że budynek, na którym namalowany jest mural, będzie pochłaniał wszystkie zanieczyszczenia emitowane przez pojazdy mechaniczne na terenie zakładu.