Dzień Matki w Arboretum w Rogowie

️ Dzień Matki ️ spędzony Arboretum w Rogowie wśród kwitnących kwiatów i krzewów, upojnych zapachów i urzekającego śpiewu ptaków, w blasku słońca… Taki pomysł dla seniorów z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę po długiej przerwie zawieszenia działalności. W środę 26 maja 2021 r. na taką atrakcyjną wycieczkę wybrała się liczna grupa słuchaczy ŁUTW. 👇 👇 👇

Czy warto zwiedzać Arboretum SGGW w Rogowie wiosną? Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – TAK! Arboretum to szczególny rodzaj ogrodu botanicznego w którym sadzi się rośliny (drzewa, krzewy etc.) głównie w celach naukowo-badawczych. Może również służyć ochronie zagrożonych gatunków, a także szerzeniu wiedzy o roślinach w różnych częściach świata. To w Rogowie istnieje od 1923 r. i podlega Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 50 ha, z czego dla zwiedzających udostępnionych jest ok. 40 ha.  Ogród jest podzielony na kilka części: są tam fragmenty naturalnego lasu, leśne powierzchnie doświadczalne – tutaj znajdują się drzewa leśne obcego pochodzenia, kolekcje drzew i krzewów – to największy dział ogrodu z roślinami z różnych części świata oraz alpinarium – obszar poświęcony roślinom górskim. Wiosną w Arboretum kwitną: azalie wielkokwiatowe, derenie, głogi, jarząb, brekinia,  klon chiński,  złotokapy,  różaneczniki. Kwitną także: ośnieża, urodlin, laurowiśnie, kaliny, kłokoczki, kasztanowce, różne gatunki piwonii i dereń kwiecisty. Jednak opóźniona wegetacja spowodowała, że nie wszystkie drzewa i krzewy można było podziwiać w pełnym rozkwicie, ale i tak wrażeń i doznań było wystarczająco dużo. Atrakcją tego dnia było jeszcze udostępnione Muzeum Lasu i Drewna oraz… spotkanie integracyjne przy ognisku.