„Artyści z naszej okolicy” – I wykład z projektu „4 kultury -odNOWA pamięci.0.3.”
„Artyści z naszej okolicy”. W czwartek 21 września 2023 r. w Miejskiej Bibliotece im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu odbył się wykład Macieja Cholewińskiego, adiunkta w Dziale Dokumentacji Naukowej Muzeum Sztuki w Łodzi dla słuchaczy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Było to pierwsze ze spotkań w ramach projektu „4 kultury - odNOWA pamięci 0.3.” realizowanego przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense w Łodzi, a dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
- Wykład zatytułowany „Artyści z naszej okolicy” był opowieścią o przenikaniu się sztuki i życia, tradycji i nowoczesności, światów i tożsamości różnych narodów mieszkających „w naszej okolicy” – regionie, którego największym miastem jest Łódź, bogatym w miejscowości o niezwykle ciekawej historii: Piotrkowie Trybunalskim, Łowiczu, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Tomaszowie Mazowieckim, Zgierzu, Opocznie, Pabianicach i in. Przedstawione zostały sylwetki artystów, którzy opowiadali o swojej tożsamości z użyciem tradycyjnego języka sztuki albo – skrajnie nowoczesnego, co budziło i budzi do dziś spory, dyskusje i jest przedmiotem badań naukowych. Dopiero spojrzenie z perspektywy upływającego czasu pokazuje, czym jest przywiązanie do tradycji, ale i jej kwestionowanie połączone ze wzbogacaniem o nowe elementy. Przedstawione zostały sylwetki m.in. Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Arona Muszki, Jankiela Adlera, Artura Szyka, Otto Pippla, Friedricha Kunitzera, a także wprowadzenie do zajmujących losów Muzeum Sztuki w Łodzi. W spotkaniu uczestniczyło 45 osób, w tym także osoby spoza Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Materiały ilustrujące wykład pochodziły z zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi oraz materiałów zebranych przez autora w bibliotekach i archiwach, a zgromadzonych do książki Macieja Cholewińskiego „Szalone Muzeum” poświęconej historii Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1910-1960, która ma zostać wydana przez tę instytucję w 2024 roku. Książkę zrealizowano w ramach stypendium ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.